En İyi Jilet Markaları

Yeliz Yaprak

en iyi jilet markaları

Yüz veya vücut tüylerini hızlı şekilde kesmeye yarayan jiletler, hem kadınlar hem de erkekler için hayat kurtarıcı ürünlerdendir. Keskin bıçakları yardımıyla tüyleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olan bu temel kişisel bakım araçları, kullanım alanına ve tüy yapısına uygun olarak seçilmezse beklenen pürüzsüz ten etkisini veremeyebilir. Nitekim oynar başlıklı, 3 bıçaklı, ergonomik saplı olmak üzere fazlasıyla genişleyen ürün skalası sizler için de mükemmel tıraşı zorlaştıran etmenlerden biri olabilir. Peki jilet denilince akla gelen en iyi markalar hangileridir ve ideal jilet neye göre seçilmelidir? 

En İyi 15 Jilet Markası

NoJilet MarkalarıDeğerlendirme
1Gillette⭐ 10/10
2Arko Men⭐ 10/10
3Derby⭐ 9.9/10
4Wilkinson Sword⭐ 9.9/10
5Venus⭐ 9.8/10
6BIC⭐ 9.7/10
7Orak⭐ 9.6/10
8Nascita⭐ 9.5/10
9Dynamo⭐ 9.4/10
10Trina Jilet⭐ 9.3/10
11Dorco⭐ 9.2/10
12Zaza Jilet⭐ 9.2/10
13Man’s Jilet⭐ 9.1/10
14Jet Jilet⭐ 9.1/10
15Pearl Shaving⭐ 9.1/10

Jilet seçiminde marka bilinirliği tıraş deneyimini yakından etkileyen bir konudur. Şahsi ihtiyaçlarınız ve tıraş alışkanlıklarınız doğrultusunda en sağlıklı jilet seçimini yapmak için öncelikle bu markaları yakından tanımak isteyebilirsiniz. O halde piyasada birçok kullanıcı tarafından beğenilen en iyi 15 jilet markasına yakından bakalım!

Gillette

gilette
 • Geniş ürün skalası
 • Marka güvenilirliği
 • Profesyonel tıraş ekipmanları

Amerika menşeili bir tıraş ürünleri üreticisi olan Gillette, erkekler için konforu artıran ve tıraş deneyimini mükemmelleştiren ürünleri ile bilinir. Yüz tıraşında tahrişi önleyen, 360 derece döner yapıdaki keskin bıçaklı modelleri ile sinekkaydı tıraştan şekillendirmeye kadar her türlü ihtiyacı en iyi şekilde karşılar. Kaliteli malzeme kullanımı, ergonomik sap yapısı ve renkli tasarımları ile her türlü tutuş ve tıraş alışkanlığına hitap eder. Bu nedenle sadece Türkiye’de değil dünya genelinde en çok tercih edilen jilet markaları arasındadır. 

En çok tercih edilen modelleri arasında ise; cilt koruyucu, kayganlaştırıcı bant ve keskin bıçaklar ile güçlendirilen MACH3 ailesi ile 5’li gelişmiş bıçak sistemi ve esnek başlıkları sayesinde tıraş makinesi profesyonelliğinde hassas şekillendirme imkanı sunan Fusion5 serisi bulunur. Ayrıca yüz kıvrımlarına göre tasarlanan ultra ince bıçaklı ProGlide da markanın en popüler ürün grupları arasındadır. Özetle her türlü kullanıma uygun, dayanıklı ve mükemmel tıraş imkanı sunan ürünler Gillette bünyesinde bulunabilir.

Arko Men

Arko Men
 • Yerli marka
 • Tamamlayıcı ürün çeşitliliği
 • Yüksek dayanım

Yerli sabun ve kişisel bakım ürünleri markası olan Arko; Arko Men grubunda, erkeklere özel çeşitli tıraş ürünleri sunar. Farklı ihtiyaçlar için geliştirilmiş jiletleri günlük tıraştan şekillendirmeye ve kısaltmaya kadar çok yönlü bir kullanım avantajı sunar. Marka kalitesinden gelen dayanıklı malzeme seçimi ise Arko markalı tıraş bıçaklarının uzun süre keskinliğini kaybetmeden kullanımına imkan tanır. Ayrıca kullan-at tipi tek kullanımlık modeller günlük ihtiyaçları karşılarken; Pro 2 ve Pro 3 gibi modeller, ergonomik başlıklı yenilenmiş bıçak teknolojisi ile yüzün zorlu kıvrımlarına uyum sağlayabilir. 

Markanın tıraş öncesi ve sonrası kullanım için sağladığı birçok cilt bakım ürünü de mevcuttur ve bu ürünlerin birlikte kullanımı sayesinde tıraş deneyimi mükemmelleştirilebilir.

Derby

Derby jilet
 • Yerli marka
 • Tamamlayıcı ürün çeşitliliği
 • Marka güvenilirliği

Bir diğer yerli marka olan Derby, özellikle bütçe dostu kullan-at tipi jiletleri ile bilinir ancak kullanıcılarına tıraş köpüğü, tıraş kremi, wax, jöle ve kolonya gibi çeşitli kişisel bakım ürünleri de sunar.

Kaliteli ve dayanıklı jiletleri ile dünya genelinde tanınırlık elde eden markanın en popüler serileri arasında özellikle uzun sakallara önerilen, geniş aralıklı tek kullanımlık modeller ile erkek vücut tıraşı için geliştirilmiş banyo tıraş bıçakları bulunur. Kayganlaştırıcı jel ile kaplı, 2’li veya 3’lü keskin bıçak teknolojisine sahip olan Samurai Plus ve Samurai Platinum serileri ise pürüzsüz sinekkaydı tıraş garantisi verir.

Wilkinson Sword

Wilkinson Sword
 • Geniş ürün skalası
 • Marka güvenilirliği
 • Profesyonel tıraş ekipmanları

Tarihi 1772 yılına kadar uzanan Wilkinson, dünya genelinde en çok tanınan ve güvenilen tıraş bıçağı üreticilerindendir. İlk önce kılıç ve keskin bıçak üreticiliği yaparken sonradan erkek kişisel bakım sektörüne yönelmesi sebebiyle dünyanın en profesyonel tıraş bıçaklarından bazılarının üreticisidir. Ayrıca modelleri yüksek malzeme dayanımı, tıraş sırasında cildi nemlendirerek tahrişi önleme, istenen seviyede kesim gibi elit özelliklerle donatılmıştır.

En beğenilen modelleri arasında cildi koruyan ergonomik tasarımlı Hydro 5 ile klasik tasarımlı metal malzemeli berber tipi serileri bulunur.

Venus

venus jilet
 • Geniş ürün skalası
 • Marka güvenilirliği
 • Hassas yapı

Gillette markasının alt grubu olan Venus, özellikle kadın kullanımına özel ürün çeşitliliği ile öne çıkar. Bu nedenle çok daha hassas ve esnek yapılı tıraş ürünlerine sahiptir. Özellikle vücutta ulaşımı zor olan yüzeyler için geliştirilmiş kıvrımlı hatları ve acıtmayan başlıkları ile kadın tıraşını mükemmel hale getirir.

Dünya genelinde kadın epilasyonunda en çok kullanılan modellerden bazıları Venus markalıdır. Bunlar arasında önce çıkanlar ise; esnek çubuklu Comfort Glide ile pürüzsüz ciltler için geliştirilen kullan-at tipi Treasures serisidir.

BIC

bic jilet
 • Geniş ürün skalası
 • Marka güvenilirliği

Erkek tıraşında bir diğer dünya markası olan BIC, zengin ürün çeşitliliği ile farklı ihtiyaçlara uygun jilet ürünleri sunar. Tek kullanımlık klasik çoklu paketlerinin yanı sıra; birbirinden bağımsız hareket eden 3’lü bıçak teknolojisi ile donatılan ve böylece yüz bölgelerine daha iyi uyum sağlayan Flex 3 gibi profesyonel modellere de sahiptir.

E vitamini ve aloe vera gibi cilt tahrişlerini önleyen maddelerle zenginleştirilmiş kayganlaştırıcı bant içeriği ve tutma kolaylığı sağlayan kavisli sap tasarımı, BIC tıraş bıçaklarının en beğenilen özellikleri arasındadır. Kaliteli malzeme seçimi ise tercih edilen ürünün uzun süreli kullanımı için idealdir.

Orak

orak jilet
 • Yerli marka
 • Bütçe dostu

En eski ve kaliteli yerli tıraş ürünleri üreticilerinden olan Orak, erkek cilt bakımına uygun modelleri ile bilinir. Krom kaplı, geleneksel tasarıma sahip ürünleri, cilt tahrişlerini önleyen ve pürüzsüz tıraş garantisi veren çift bıçaklı başlıklar ile donatılmıştır. Bu sayede özellikle gün aşırı tıraşlarda mükemmel etki gösterir. Ayrıca bıçağın yanı sıra taraklı başlığa da sahip olan modelleri ile sakal şekillendirme amacıyla da kullanılabilir.

Nascita

Nascita jilet
 • Yerli marka
 • Kaliteli malzeme
 • Marka güvenilirliği

Doğuş Kozmetik A.Ş. grubuna ait olan Nascita markası, özellikle kadın bakımı için geliştirdiği saç bakım, tırnak bakım ve makyaj aksesuarları ile bilinir. Ayrıca yüz bakım kategorisine özel ürettiği tıraş fırçaları, bıyık makasları ve kaş usturaları ile profesyonel şekillendirme için benzersiz ürünler sunar.

Genellikle kadın kullanıcılara hitap eden usturaları, ergonomik tasarımlı ve hassas uçlu ürünlerdir. Bu sayede ulaşmanın zor olduğu dar alanlara bile rahatlıkla ulaşarak kuaför profesyonelliğinde sonuç elde etme garantisi verir. Kaliteli malzeme kullanımı ise uzun süreli deneyim sunar.

Dynamo

dynamo jilet
 • Kaliteli malzeme
 • Marka güvenilirliği

Dynamo, özellikle erkek tıraşına özel geliştirdiği profesyonel bıçak tasarımları ile tanınır. Ancak vücut tıraşına özel tek kullanımlık bütçe dostu modellerine ek olarak kadın vücut tıraşı için de hassas yapıda modeller sunar. Diğer makalar kadar zengin bir ürün çeşitliliği olmasa da dayanıklı malzeme kullanımı ve modern tasarım, mükemmel tıraş garantisi vermek için yeterlidir. Özellikle döner başlıklı, 3 bıçaklı, ergonomik saplı Dynamo Perfect 3 serisi erkeklerin en çok kullandığı ürünler arasındadır. Yedek kartuş ve başlık ile gelen setler ise hem daha uzun süreli bir kullanım imkanı sunar hem de ekonomik fiyat avantajı sağlar. 

Trina Jilet

Trina jilet
 • Kolay taşıma
 • Kolay temizlik
 • Kaliteli malzeme

Saç sakal tıraşı için gelişmiş ekipmanlar üreten Trina, keskin bıçaklı jiletleri ile ani gelişen tıraş ihtiyaçlarını karşılamak için idealdir. Kutu halinde satılan keskin jilet setleri, kolay temizlenir ve uzun ömürlü yapıdadır. Ayrıca pratik kullanım için uygundur. Böylece nasır kesmeden bölgesel düzenlemeye ve tıraş sonrası gözden kaçan tüyleri kısaltmaya kadar pek çok amaçla kullanılabilir. Cep boy taşıma imkanı sunması ise Trina jiletlerinin sunduğu bir diğer avantajdır.

Dorco

dorco jilet
 • Geniş ürün skalası
 • Kaliteli malzeme
 • Marka güvenilirliği

1955 yılında kurulan Dorco; Güney Kore menşeili, uluslararası bilinirliğe sahip bir markadır. Marka güvenilirliğinden gelen kaliteli malzeme kullanımı ve zengin ürün çeşitliliği, erkek tıraş ve kişisel bakım ürünleri konusunda lider konuma gelmesine yardımcı olmuştur.

Ürettiği keskin yapılı kaliteli bıçaklar sayesinde tıraş deneyimini kusursuzlaştıran Dorco, yenilikçi modern tasarımları ile ekstra rahat tutuş kolaylığı sunar. İleri teknolojiye sahip çift kenarlı ürünler tıraş konforunu artırıp tahrişleri azaltmak için idealdir. Pace 6 gibi profesyonel tek kullanımlık ürünlerin yanı sıra kadın tıraşına özel serisi de bulunur.

Zaza Jilet

zaza Jilet
 • Yerli marka
 • Kaliteli malzeme
 • Profesyonel kullanım

Türkiye’nin en eski, dünyanın ise üçüncü en eski tıraş bıçağı markası olarak geçen Zaza, kuaförler ve berberler tarafından tercih edilen üst düzey ekipmanları ile öne çıkar. Erkekler için çeşitli tıraş, fön ve kozmetik ürünler ürettiği için tamamlanabilir yapıda zengin bir çeşitlilik sunar. Böylece erkek bakımını kusursuz hale getirmeyi hedefler. Paslanmaz çelikten yapılmış, ergonomik, dayanıklı ve taraklı tıraş bıçakları sinekkaydı tıraşlarda sıklıkla kullanılırken; kolay temizlenir yapıdaki yaprak jiletleri seyahat boy pratik ürün grubu arasındadır.

Man’s Jilet

Man’s jilet
 • Kolay temizlik
 • Bütçe dostu

Sınırlı sayıda ürün çeşitliliğine rağmen kaliteli yapısı ile öne çıkan Man’s tıraş bıçakları, cilt tahrişini önleyen keskin bıçaklarla zenginleştirilmiş ürünlerdir. 3 bıçaklı Revolution serisi markanın en beğenilen modelleri arasındadır ve ergonomik tutma ucu ile tıraş konforunu maksimuma çıkarır.

Jet Jilet

Jet jilet
 • Yerli marka
 • Bütçe dostu

Tek kullanımlık pratik ürünleri ile bilinen Jet, en geleneksel tıraş ekipmanlarından bazılarına sahiptir. Genellikle çoklu paket halinde satılan ürünleri klasik tıraş deneyimi elde etmek isteyenler için idealdir. Bütçe dostu fiyatlama ise bu markanın en çok öne çıkan avantajları arasındadır.

Pearl Shaving

Pearl Shaving
 • Marka güvenilirliği
 • Kaliteli malzeme
 • Profesyonel kullanım

Ağırlık ve denge olarak harika tasarlanmış geleneksel ürünleri ile öne çıkan Pearl Shaving, el mimiklerine kolayca uyum sağlayan taraksız tıraş başlıklara sahiptir. Bu sayede yüz kıvrımlarına rahatlıkla ulaşarak mükemmel sinekkaydı tıraş deneyimi sunar. Kaliteli krom kaplı malzeme sayesinde uzun yıllar kullanım için uygundur. Ayrıca her türlü sakal ve cilt yapısında kullanılabilir.

En İyi Jilet Markası Hangisi?

Tıraş bıçağı seçimi oldukça şahsi bir konudur ve bu nedenle kişisel beklentiler ile ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmalıdır. Jilet türleri fazlasıyla çeşitli olduğundan kullanımınıza en uygun tıraş bıçağını belirlerken şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:

 • Her jilette kullanılan bıçak tipi, sayısı ve yapısı bir diğerinden farklıdır. Bu nedenle öncelikle jiletteki bıçağın kişisel ihtiyaçlara uygunluğu gözetilmelidir. 
 • Yüz, vücut, koltuk altı gibi bölümlerdeki kıl yapıları farklı olduğundan tercih edilen ürünün bu ihtiyaçları karşılaması gerekir. Örneğin; narin cilt tipine sahip alanlarda hassas başlıklı bıçaklar, erişimi zor olan yüzeylerde ise oynar başlıklı modeller tercih edilebilir.
 • Bıçak malzemesinin kalitesi ve dayanımı önemli bir konudur, kaliteli bir jilet daha uzun süre kullanılabilir.
 • Jiletlerdeki başlık bölümü en çok yıpranan kısımdır, bu nedenle başlığın değiştirilebilir olduğu modeller ekonomik olarak çok daha avantajlıdır, ayrıca bu modeller farklı tıraş ihtiyaçlarını karşılama bakımından da faydalıdır.
 • Marka güvenilirliğinin olduğu modeller çok daha dayanıklı ve sağlıklıdır. Bilindik bir marka ürünü tercih etmek, birçok kullanıcı tarafından onaylanmış standartlara erişmek anlamına gelir.

Jilet seçiminin tek bir doğrusu yoktor, bu nedenle kişisel ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurarak size en uygun modeli daha kolay seçebilirsiniz. 

Yorum yapın